Fanoušci největších fotbalových hvězd budou chodit po podloží z pěnového skla
Před rokem vyrostl v Bratislavě na Tehelném poli nejmodernější a technologicky nejvyspělejší stadion ve střední Evropě. Stadion, který je zázemím pro ŠK Slovan Bratislava i slovenskou fotbalovou reprezentaci, splňuje kritéria UEFA 4. Díky tomu se zde mohou pořádat kromě mezinárodních a ligových utkání i zápasy Ligy mistrů, Evropské ligy a mistrovství Evropy či světa.
A fanoušci se mají na co těšit. Je pro ně připraveno 22 500 míst k sezení pod krytou střechou a výjimečný pocit „hřiště jako na dlani“. Je to dáno sklonem, výškou a nasvícením tribun. Oblouková konstrukce je potáhnutá bílou membránou s nasvícením ze třech stran a hliníkovou konstrukcí ze strany čtvrté.
Samotnou stavbu projektu zahrnující kromě stadionu také parkoviště a komerční prostory (bytové domy) prováděla firma Strabag, která postupem času postavila na Národním stadionu všechny tribuny, osvětlení, opláštění i zázemí. „Bratislavský stadion se může pyšnit statutem nejzelenějšího stadionu v Evropě,“ říká Andrej Spišiak, hlavní stavbyvedoucí společnosti Strabag a dodává: „Téměř 50% vyrobeného tepla a chladu pochází z obnovitelných zdrojů. Proto jsme také kladli důraz na i na použití ekologických materiálů.“
Jedním z nich je i pěnové sklo, které bylo použito jako podloží chodníků a náměstí u obchodní pasáže. Jde o stavební materiál, který je vyroben z recyklovaného skla a má extrémně nízkou objemovou hmotnost. „Pěnosklo nám hezky zapadlo do konceptu ekologického stadionu, kdy jsme jím nahradili polystyrenbeton. Uvítali jsme však i jeho lehkou zpracovatelnost a nenasákavost vodou,“ vysvětluje Spišiak.
„Na projekt jsme dodali 300 kubíků pěnového skla,“ říká Jan Cimburek z příbramské společnosti Refaglass. „Jsem rád, že můžeme být součástí tak moderní, technologicky vyspělé a zároveň ekologické stavby,“ dodává Cimburek.
Základní použitá technologie na stadionu je systém tepelných čerpadel voda/voda. Například během letního počasí, kdy se chladí, se odbourané teplo využívá například na výrobu teplé užitkové vody. Na zalévání trávníků, nebo splachování toalet se zase využívá dešťová voda.
Momentálně se ve světě těžko hledá tak rozsáhlý projekt s tak vysokým procentem obnovitelných zdrojů.
Fotbalový stadion se nachází na Tehelném poli, v ulici Viktoria Tegelhoffa. Slavnostně byl otevřen 3. března 2019 zápasem ŠK Slovan Bratislava proti FC Spartaku Trnava, přičemž sedačky byly do jedné obsazené. Slovenští a čeští fanoušci se tak mohou těšit, že své oblíbené hvězdy světového fotbalu budou mít na dosah ruky.